Kouzelné hůlky a žezla s drahokamy
Kouzelné hůlky a žezla jsou umělecké předměty, které mohou zároveň být i meditačními, energetickými, magickými či rituálními pomůckami. Jsou zhotoveny z vhodného dřeva a drahých kamenů.
Svým způsobem jsou opravdu kouzelné. Kouzlo těchto hůlek, žezel či tradičních tibetských dýk duchů je postavené na opravdovosti a přirozenosti použitých kamenů. Při jejich tvorbě se vždy užívaly jen energeticky obdařené přírodní kameny, byť opracované a ohlazené, a nikoli jejich náhražky nebo kameny umělé. Na přirozený původ komponentů rituálních pomůcek kladli i v minulosti staří mistři opravdu velký důraz, např. dle Jigme Lingpy, tibetského mistra dzogčhenu z 18. stol., byl důležitý i původ a něco jako rodokmen používaných kamenů (čili výčet těch, kdo jej užívali v minulosti).
Tuto zásadu ctím při tvorbě svých hůlek, neboť kromě vnější krásy je pro mě důležitá i jejich energetická funkčnost, která pak umožňuje tyto kouzelné hůlky či žezla použít různým způsobem, dle přání jejich nového majitele. V minulosti jsem potkal vícero předmětů, kterým se říkalo kouzelné hůlky, žezla, a vždy jsem je pečlivě studoval. V Křišťálovém kabinetu jsme mívali opravdu vybrané kousky dovezené z oblasti Himálaje, a nejen žezla a hůlky, ale i tradiční phurby, dýky duchů. Viděl jsem však i spousty hůlek/žezel např. od Číňanů nebo i z Anglie či Německa, které klidně spojovaly ušlechtilou část (třeba měď či buk) s umělými kameny či dokonce barevnými sklíčky. Jejich výhodou bylo, že byly levné, avšak dle mého zjištění nebyly energeticky účinné a mnohdy ani esteticky způsobilé. Cítím to tak, že (i nezávisle na jeho energetické funkčnosti) - klenot, a rituální obzvláště, má být z pravých drahokamů, jinak je to jen jakási "esoterická bijoux". ;-)
Výběr dřeva a kamenů
K tvorbě univerzálních kouzelných hůlek a žezel jsem zvolil velice zajímavé dřevo jasanu.
Jasan byl od nepaměti ceněn jako energeticky silný posvátný strom. Ctili jej nejen Keltové, ale jasan je v severské mytologii vlastně i oním posvátným Yggdrasilem - stromem života, který prorůstá devíti světy, svými kořeny je spojuje se třemi posvátnými prameny a představuje tak axis mundi - osu světa.
Jsem z Brna a žiji kousek od významného brodu přes řeku Svratku, kde se spojovaly prastaré stezky, jantarová i solná, a kde město vlastně vzniklo. Je to silné místo, které po tisíciletí přitahovalo pozornost lidí. V okolí toho brodu našli archeologové pozůstatky mnoha vrstev osídlení, v poslední době odhalili rozsáhlý římský tábor a pod ním i keltský. Na tomto území rostou jasany v různých fázích vývoje. Leč některé z nich musely ustoupit nové výstavbě, která vystřídala archeology. Sebral jsem jejich dřevo, vysušil a používám je k výrobě hůlek, neboť cítím, že v sobě nese energetickou rezonanci a specifickou atmosféru této oblasti - odráží genia loci nejstarší brněnské lokality.
Jasan má krom toho i jako dřevo skvělé vlastnosti (tvrdost, houževnatost a pružnost) a co je nejdůležitější - dobře spolupracuje s kameny. Proto se mi jeho dřevo zdálo tak vhodné k pokračování své životní pouti v podobě kouzelných hůlek či žezel, kterým soukromě říkám Jasanky.
Obecné použití a očista
Kouzelná hůlka či žezlo je nejen objektem vizuálním, ale funguje i jako zářič energie. Tvoří kolem sebe jemné energetické pole, ale také vytváří proud energie. Oba projevy (podobné jako při elektromagnetickém jevu) lze různým způsobem využít. K pročištění prostoru vnějšího i osobně vnitřního. Ke stimulaci jemných pocitů či prožitků energie, ke koncentraci mysli či naopak k uvolnění sevření, které brání relaxaci či meditaci. Prostě k ladění či harmonizaci mysli a tím i těla. Prakticky: funguje i jen položena volně v prostoru, ale lze ji použít i osobně - držíme ji v ruce nebo si ji položíme na tělo (vleže) a pokud jsme citliví, můžeme vnímat její energetické pole či směrovat její energetický proud, což nám pomáhá právě při soustředění či naopak uvolnění (meditace, zjasnění mysli, uvědomění si příčin problémů či prostá relaxace) a může to pak mít i další samoléčící účinky.
Občas je potřeba hůlku či žezlo očistit (nejen hadříkem) - čistí se však nikoli vodou, ale pouze kouřem bylin (univerzálně třeba lístkem šalvěje) a pokud má hůlka (žezlo) na sobě choulostivé barevné kameny, potom ji nenechávejte moc dlouho na místě přímo vystaveném slunečním paprskům, (aby se kameny nevyšisovaly).
|